Co w przypadku kontroli ITD?

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA POSTĘPOWANIA W TRAKCIE KONTROLI

Przede wszystkim, takiej kontroli nie należy się bać. Jeżeli współpracujesz z nami, uzyskałeś wymagane dokumenty, i stosujesz się do naszych wskazówek dotyczących oznakowania pojazdu, jesteś całkowicie bezpieczny. Poniżej omówimy jeszcze raz kwestie, które pozwolą Ci jeździć bez obaw.

Oznakowanie i wyposażenie taksówki

Na zewnętrzne oznakowanie taksówki składają się dwa elementy, tj. naklejki – o których stanowi lokalny samorząd i lampa taxi. Jako że przepisy dotyczące lamp są ogólnopolskie, to od nich zaczniemy. W skrócie, kogut musi m.in.:

  • świecić własnym światłem, białym lub żółtym;
  • znajdować się na dachu taksówki (zwykle mocuje się go na magnes);
  • mieć dwa nadruki taxi – jeden umieszczony przodem, a drugi tyłem do kierunku jazdy.

A jak sprawa ma się z naklejkami? Ich rozmieszczenie oraz wzory uchwalają samorządy, i to właśnie w ich uchwałach należy szukać niezbędnych informacji. Tutaj znajdziesz uchwały głównych miast, które udostępniły materiały w sieci.

Oklejanie się w loga firm typu Uber Bolt czy FREENOW nie jest i nie będzie obowiązkowe. Jest to opcjonalna rzecz a każda z tych firm skutecznie zachęca kierowców różnymi bonusami aby to zrobić.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo równie ważne jest wyposażenie wewnętrzne:

  • aplikacja kierowcy Bolt, współpracująca z eKasą Partnera;
  • bagażnik na podręczny bagaż pasażerów (wymóg to wymóg, napisać musimy);
  • koło zapasowe, zestaw naprawczy lub opony samouszczelniające;
  • apteczkę – o nieokreślonej przez prawo specyfikacji.

Brak choćby jednego z tych elementów sprawia, że samochód przestaje być taksówką. Co oznacza, że ewentualna kontrola może skutkować poważnymi karami, również w wymiarze finansowym.

Konsekwencje niespełnienia wymagań

Gdy funkcjonariusz przeprowadzający ewentualną kontrolę wykryje, że Twoja taksówka posiada niepełne oznakowanie i/lub wyposażenie, może uznać świadczoną przez Ciebie usługę za przewóz okazjonalny wykonywany pojazdem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego. A w takim wypadku zachodzi konieczność zapłaty 8 000 PLN kary przez właściwy podmiot.

Kierowca także ponosi karę za ww. wykroczenie, w wysokości 2 000 PLN. Wypis z licencji partnera nie gra roli, bo jeśli w Twoim aucie brak lampy taxi czy apteczki, to… nie jest ono taksówką.

W trafik, weryfikujemy każdy pojazd przed wyruszeniem w drogę czy spełnia wszystkie wymagane kryteria. Jeżeli kierowca w trakcie zaniedba któryś z punktów, może zostać obciążony ew. grzywnami, nałożonymi na niego w efekcie przeprowadzonej kontroli.

Kasa fiskalna – kursy gotówkowe

Przypominamy, że od 01.01.2021 trafik posiada kasę fiskalną w swojej siedzibie zarówno na platformie Uber jak i Bolt. Każdy przejazd – również gotówkowy jest fiskalizowany, a pasażer otrzymuje paragon na swój e-mail po zakończonym przejeździe. Kierowca nie ma obowiązku wydawać jakiegokolwiek dokumentu osobiście w samochodzie do ręki pasażera.

FRENOW również pracuje nad wdrożeniem swojej eKasy. Na ten moment na tej platformie realizowane są kursy tylko bezgotówkowe a pasażer otrzymuje fakturę na swój adres e-mail.

Więcej na temat legalnego kierowcy Taxi znajdziesz tutaj.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close